Логотип Ганза UA  |  RU
#

 

Вибір електродів за властивостями та технічними параметрами

Вибір стрижневих електродів слід проводити з урахуванням властивостей матеріалу та технічних зварювальних параметрів. Кожен тип електродів має специфічні зварювальні характеристики і, отже, використовується для вирішення конкретних зварювальних завдань.

Целюлозні електроди (C) використовують для зварювання труб великих діаметрів кільцевими швами, так як ці електроди добре підходять для зварювання вертикальних швів зверху вниз (поз. PG). Переважною сферою застосування цих електродів є прокладання трубопроводів. Порівняно зі зварюванням у вертикальному положенні знизу вгору (поз. PF) тут можна використовувати відносно товсті електроди (4 мм) для кореневого шару. Це дає економічні переваги.

Особливою перевагою рутилово-кислого типу (RA) є шлаковидалення у вузьких з'єднаннях, в яких компактний шлак схоплюється і погано розчиняється. Шлак електродів типу RA має пористу структуру, тому він розбивається спеціальним молотком на дрібні шматочки, які можна легко видалити. Особливі властивості рутилових електродів (R, RR), а саме легке повторне запалювання, хороша видалення шлаку і гарний зовнішній вигляд шва також визначають області їх застосування. Це зварювання прихватками, а також зварювання кутових швів та верхніх шарів, що потребує повного видалення шлаку та гарного зовнішнього вигляду шва.

Рутилово-целюлозний тип (RC) добре зварюється в будь-яких позиціях, включаючи вертикальний зварений шов, що зварюється зверху вниз. Тому він може використовуватися у всіх областях, особливо під час монтажу. Насамперед тому варіант з товстим покриттям, що відповідає також високим вимогам до зовнішнього вигляду шва, є універсальним варіантом на невеликих підприємствах. Електрод з рутилово-основним покриттям (RB) завдяки дещо менш товстому покриттю та його особливим характеристикам особливо добре підходить для зварювання кореневих шарів та зварювання в поз. PF. Переважною сферою застосування є прокладання трубопроводів малого та середнього діаметра.

Основний електрод (В) підходить для зварювання у всіх положеннях. Спеціальні типи підходять навіть для вертикального зварювання зверху донизу. У будь-якому випадку зовнішній вигляд шва виходить дещо гіршим, ніж при зварюванні іншими типами. Однак при цьому метал шва має "внутрішню вартість". З усіх типів електродів основні володіють кращими характеристиками в'язкості та найменшою небезпекою утворення тріщин металу шва.

Тому їх використовують у тих випадках, коли основні матеріали не мають ідеальних властивостей зварюваності, наприклад, для сталей з обмеженою зварюваністю або для великої товщини стінок. Крім того, якщо потрібна велика в'язкість з'єднання, наприклад, у конструкціях, які при подальшій експлуатації будуть піддані впливу низьких температур. Низький вміст водню робить цей тип особливо придатним для зварювання високоміцних сталей.

 

Вибір електрода за властивостями матеріалу

Характеристики міцності і в'язкості основного матеріалу повинні, як правило, досягатися і в металі шва. Для полегшення вибору електродів за цими параметрами у повному позначенні електрода згідно DIN EN 499 існують і вказівки щодо мінімальних значень межі плинності, міцності при розтягуванні та в'язкості металу шва та щодо зварювальних характеристик. Докладніше розшифровку всіх позначень електродів дивіться на сторінці Класифікація електродів покритих відповідно до EN 499.

Наприклад, коротке умовне позначення E 46 3 B 42 H5 містить таку інформацію:

Стрижневий електрод для ручного зварювання (Е) має межу плинності мін. 460 Н/мм2, міцністю при розтягуванні 530-680 Н/мм2 та мінімальним подовженням 20 % (46). Робота розвитку тріщини, що дорівнює 47 джоулям, досягається при температурі -30 °C (3).

Покриття електрода основне (В). Крім того, є необов'язкові вказівки на висновок та переважний вид струму. Наведений як приклад електрод має виведення від 105 до 125 % і зварюється тільки при постійному струмі (4) у будь-яких положеннях, крім вертикального зверху вниз (2). Вміст водню у металі шва становить менше 5 мл/100г металу шва (Н5). Якщо метал шва, крім марганцю, містить і інші легуючі елементи, вказівка на них міститься перед показником типу покриття з позначенням хімічного елемента і, можливо, із зазначенням на процентний вміст (наприклад, 1Ni).

Низький вміст водню важливий при зварюванні сталей, що мають схильність до утворення тріщин, викликаного впливом водню, наприклад, високоміцних сталей. У цьому випадку необхідну інформацію дає показник вмісту водню.

Схожі системи позначень існують для високоміцних електродів (DIN EN 757), жароміцних електродів (DIN EN 1599) та нержавіючих електродів (DIN EN 1600). У жароміцних та нержавіючих електродів з основним матеріалом крім характеристик міцності повинні збігатися і характеристики жароміцності та антикорозійні властивості металу шва. Тому в цих випадках діє правило, згідно з яким метал шва має бути якомога ближче до легування основного матеріалу або трохи вище.